Moja historia

JEŚLI CHCESZ DODAĆ HISTORIĘ SWOJEJ RODZINY DO NASZEGO MUZEUM, SKORZYSTAJ Z FORMULARZA KONTAKTOWEGO NA PODSTRONIE KONTAKT

Saga rodu kaliskich zegarmistrzów

31.05.17

Saga rodu kaliskich zegarmistrzów.   Rafał Władysław Stilter urodził się 22 października 1869 roku w Dzierzbinie, w powiecie kaliskim. W 1883 roku Rafał Stilter wstąpił na naukę zawodu do zegarmistrza Gustawa Kleina w Kaliszu (warsztat opisany w Nocach i Dniach – M. Dąbrowskiej). W 1913 roku Rafał Stilter odkupił zakład wraz kamienicą od wdowy po swoim mistrzu, zainstalował własnoręcznie wykonany zegar reklamowy.


Rodzina Szczecińskich - kaliskich drukarzy

31.05.17

Rodzina Szczecińskich – kaliskich drukarzy.   Jakub (Jakob) Szczeciński urodził się w Łodzi w 1880 r. Jego rodzicami byli Abram i Rosa z Fuksów. Rodzice młodego Jakuba wysłali do Denver w Colorado w USA, gdzie spędził cztery lata ucząc się zawodu drukarza. Po powrocie do Polski poślubił Helenę Grün, urodzoną w Kaliszu w 1885 r. Młodzi małżonkowie osiedli w Kaliszu i właśnie z tym miastem połączyli swój los.


Tajne nauczanie – wspomnienia

31.05.17

Tajne nauczanie – wspomnienia. Odwiedziła nas ciotka Tomczykowa, starsza siostra mojej mamy. Wizyta ta odbyła się w związku z trudną sytuacją jaka powstała po śmierci babci. Listopad 1939 roku był smutnym miesiącem. Nie tylko przyroda kończyła swój okres pięknej zieleni, zamilkły ptaki, ale i ukochani, znajomi, sąsiedzi, odchodzili w tragicznych dniach okupacji hitlerowskiej.


Rodzina Bierzwińskich

31.05.17

Rodzina Bierzwińskich: Iccak Chaim i Rywka z d. Berkowicz, oraz trzej synowie: Salomon, Jozef i Dawid   Chaim Bierzwiński pochodził z Dąbia a Rywka, jego żona z domu Berkowicz, z Turku. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzili się do Kalisza. Ich pierwszy syn urodził się w 2 grudnia 1899 roku, przed samą wigilią na przełomie wieków. Rywka była wtedy bardzo młoda, miała 22 lata. Na imię dano mu Salomon, czyli Szlomo (po polsku Stach).